GÓRY - NAJLEPSZY FITNESS

Jeśli chcesz odpocząć od alergii i poprawić kondycję, wybierz się w góry. To najlepsza siłownia na świeżym powietrzu. Nie tylko wysmukla nogi, ale także wzmacnia odporność i zapobiega depresji.

Dzięki górskim wędrówkom:

  • WZMOCNISZ KRĄŻENIE

W wyższych partiach gór w powietrzu jest mniej tlenu. Dlatego Twój organizm zmuszony jest do szybszego i głębszego oddychania oraz natychmiastowego przyspieszenia tętna. To świetny trening poprawiający wytrzymałość serca i pojemność płuc. Jednak górski klimat nie tylko pomaga rozruszać układ krążenia, ale powoduje również zmiany w składzie chemicznym krwi. Aby zrekompensować brak tlenu na wysokościach, organizm wytwarza specjalny hormon, erytropoetynę (EPO), który zwiększa produkcję czerwonych krwinek. Sportowcy, chcąc uzyskać taki efekt, trenują w specjalnych centrach treningowych. Wystarczy jednak 5 - 7 dni w górach, aby organizm miał zwiększoną wydolność, zapomnisz o zadyszce, braku energii i zmęczeniu.

  • ZAPOMNISZ O ALERGII

Wraz z wysokością i suchym powietrzem znikają przyczyny alergii. Na 1200 m n.p.m. nie spotka się ani jednego roztocza. Pomiary dokonane na wysokości 2000 m n.p.m. wykazują, że w 1m3 mieści się co najwyżej kilka zarodników pleśni. W górach oskrzela są więc mniej podrażnione i łatwiej oddycha się osobom chorym na astmę. A dzięki temu, że powietrze jest tak czyste, mniejsze jest ryzyko zarażenia się nawet grypą.

  • POPRAWISZ SOBIE NASTRÓJ

Podziwianie górskiego krajobrazu wywołuje wzrost produkcji hormonów zadowolenia w mózgu. Efekt antydepresyjny ma również słońce. W wysokich partiach gór jest ono intensywniejsze, bo jego promienie przechodzą przez cieńszą warstwę atmosfery niż na nizinach. Dzięki temu organizm produkuje także więcej witaminy D. Jednak większe nasłonecznienie oznacza również więcej promieni UV. Musisz pamiętać aby się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć.

  • SCHUDNIESZ

Spacer po górach to niezwykle efektywny trening dla wszystkich mięśni. Wchodzenie pod górę i schodzenie zmusza organizm do szybkiego spalania tłuszczu. Trekking w Alpach daje możliwość codziennego, kilkugodzinnego marszu. Tyle nie byłbyś w stanie ćwiczyć w osiedlowej siłowni bez pięknego, górskiego krajobrazu.